S33-A
BLYAD
>> Information
Den självrengörande COD-sensorn använder detekteringsprincipen UV-absorption för att mäta det organiska materialet i vattnet. Sensorn antar design med dubbel optisk vägstruktur, som automatiskt kan eliminera störningen av grumlighet och omgivande ljus. Den har fördelen med lång livslängd, underhållsfri, ingen reagens, ingen förbehandling och snabb svarshastighet. Den kan användas i ytvatten, grundvatten, kommunalt avlopp, industriellt avloppsvatten och andra applikationer som kräver långvarig varning och övervakning av COD.

>> Egenskaper
Självrengörande fönsterfilm belagd för att minska mikrobiell kontaminering;
Självrengörande torkare kan sekundär rengöra fönsterytan;
Instrumentet realiserar automatisk kompensation av bakgrundsljus genom system med dubbla strålar;
Ingen provförbehandling, snabb reaktionsanalys, inga reagenser, ingen provtagningsutrustning;
Snabb mäthastighet, online-arbete i realtid;
Ingen sekundär förorening, inget behov av kemiska reagenser;
Låg underhållskostnad, flexibel installation, enkel och lätt att konstruera.
>> Parametrar
| Specifikation | Detaljer |
| Storlek | Φ45mm*215mm (längd) |
| Vikt | 0,74 kg |
| Huvudmaterial | 316 rostfritt stål + POM |
| O-ring: vitonring+ gummiring | |
| Kabel: PVC | |
| Vattentät hastighet | IP68 |
| Mätområde | 0,1~1000mg/L (motsvarande KHP) (200mg/L, 500mg/L tillgängligt) |
| Temperatur: 0~50 ℃ | |
| Mätnoggrannhet | ±2 % eller 0,5 mg/L (ekvivalent KHP) ta den större |
| Temperatur: ±0,5 ℃ | |
| Upplösning | 0,1 mg/L (motsvarande KHP) |
| Temperatur: 0,1 ℃ | |
| Datautgång | RS 485, Modbus |
| Driva | DC 12~24V, ström < 50mA |
| Förvaringstemperatur | -20℃~+60℃ |
| Arbetstemperatur | 0~50℃ |
| Tryckområde | ≤1Mpa |
| Kabellängd | 5m standardkabel, annan längd kan vara valfri; |
| Garantiperiod | 12 månader |

| 1. Optiskt mätfönster |
| 2. Rengöringstorkare |
| 3. Karosshus Rostfritt stål |
| 4. Vattentät kontakt |