S200-C
BLYAD
>> Information
Den sammansatta ammoniakkvävesensorn använder den jonselektiva membranelektroddetektionsmetoden. Detekteringsdelen består av pH, temperatur, referenselektrod och kaliumjon (valfritt) för att bilda en sammansatt elektrod. Flera parametrar i kompositelektroden kan modifieras för att minska störningar. Sensorn innan den lämnar fabriken är med intern kalibreringskurva, lätt att använda. Det kan användas i stor utsträckning i online kvalitetsövervakning av ytvatten, grundvatten, kommunalt avlopp och föroreningskällor.
>> Egenskaper
Den sammansatta elektroddesignen är fördelaktig för att eliminera påverkan av störande joner;
Ingen provförbehandling, lämplig för onlineövervakning;
Ny design av jonsensormembranhuvud, lång servicelyft;
Enkelt underhåll, elektrodmoduldesign, enkel drift;
Valfri rengöringsenhet, minska underhållsbelastningen;
God reproducerbarhet, långsiktigt stabilt arbete.
>> Parametrar
| Specifikation | Detaljer |
| Storlek | Φ35mm*225mm (längd) |
| Vikt | 0,25 kg |
| Huvudmaterial | POM |
| O-ring: vitonring+ gummiring | |
| Kabel: PVC | |
| Vattentät hastighet | IP68 |
| Mätområde | 0~1000mg/L (0~10mg/L, 0~100 mg/L för valfritt) |
| Mätnoggrannhet | ±3 % standardlösning |
| Upplösning | 0,01 mg/L |
| Kompenserande parameter | Temperatur, pH, K+ (valfritt) |
| Datautgång | RS 485, Modbus |
| Driva | DC 12~24V, ström < 50mA |
| Förvaringstemperatur | -20℃~+60℃ |
| Arbetstemperatur | 0~50℃ |
| Djupområde | ≤15 meters djup |
| Kalibreringssätt | Enpunkts- eller tvåpunktskalibrering |
| Kabellängd | 5m standardkabel, annan längd kan vara valfri; |
| Garantiperiod | Sensorkropp 12 månader, pH, ammonium, referenselektrod 6 månader. |

| 1. Skyddskåpa |
| 2. Mätelektrod |
| 3. Karosshus Rostfritt stål |
| 4. Plugg |